Celem operacji jest usunięcie wszystkich komórek rakowych. Techniki używane przez chirurgów opisane są poniżej.
Prostatektomia radykalna - Jest to chirurgiczne usunięcie całego gruczołu krokowego. Wykonuje się ją w celu usunięcia raka we wczesnej fazie, który nie zdążył się jeszcze przerzucić na inne tkanki.
Często w celu ustalenia czy rak rozprzestrzenił się poza obręb prostaty wykonuje się biopsję miednicznych węzłów chłonnych. Delikatne usunięcie i zbadanie tych węzłów chłonnych jest tradycyjnie uznawane za końcową metodę ustalania wystąpienia przerzutów. Jeżeli radykalna prostatektomia jest sugerowana w twoim przypadku, przedyskutuj jej pozytywne i negatywne skutki z lekarzem.
Efekty uboczne prostatektomii radykalnej to m.in. impotencja i nieutrzymywanie moczu, czego doświadcza większość mężczyzn po operacji. Wielu z nich zdarza się częste upuszczanie moczu przy kaszlu czy wysiłku fizycznym.
Impotencja, zwana również dysfunkcją erekcyjną, jest to niezdolność do osiągnięcia erekcji pozwalającej na odbycie stosunku seksualnego. Ryzyko impotencji pooperacyjnej może być zmniejszone dzięki tak zwanej technice „oszczędzania nerwów”. Polega ona na uważnym unikaniu przecięcia lub rozciągania dwóch zwojów nerwowych i naczyń krwionośnych, które biegną tuż pod powierzchnią gruczołu prostaty i są niezbędne dla osiągnięcia erekcji. Sukces w przypadku takiej operacji zależy od wieku pacjenta, stanu tkanki mięśniowej i nerwowej, jak i stadium choroby. Technika „oszczędzania nerwów” nie może być zastosowana w każdym przypadku. Czasami rak umiejscowiony jest zbyt blisko nerwów lub jest on zbyt duży.
Kriochirurgia
W kriochirurgii używany jest płynny azot w celu zamrożenia i zabicia komórek rakowych. Procedura trwa około 2 godziny i wymaga znieczulenia (ogólnego lub rdzeniowego). Wymagany jest także 1-2dniowy pobyt w szpitalu.
Podczas takiej operacji, przez penis wprowadza się ocieplający cewnik, mający chronić cewkę moczową, dlatego też nieutrzymywanie moczu nie stanowi tutaj problemu. Jednakże większość mężczyzn staje się impotentami, gdyż zamarza większość zwojów nerwowych.


Brak odpowiedzi do tego tematu