Badacze sugerują, że około jedna trzecia przypadków śmiertelnych raka prostaty w Stanach Zjednoczonych, jest spowodowana w dużej mierze sposobem odżywiania oraz czynnikami mającymi związek z aktywnością fizyczną. Dla niepalących mężczyzn, zdrowe odżywianie i aktywność fizyczna to najważniejsze sposoby na zredukowanie ryzyka wystąpienia raka. Badacze z University of California w Los Angeles okryli, że regularne ćwiczenie i dieta nisko tłuszczowa i wysoko błonnikowa mogą zwolnić rozwój raka prostaty w komórkach in vitro. Podobnie naukowcy z University of California w San Diego, odkryli, że zdrowa dieta w połączeniu z redukcją stresu zmniejszyła wskaźniki wzrostu poziomu PSA – miernik aktywności prostaty – u mężczyzn z nawrotami raka prostaty.
Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu ćwiczeń czy też zmiany diety porozmawiaj ze swoim lekarzem. Pamiętaj także o regularnych wizytach. Według American Cancer Society, mężczyźni około 50 roku życia należący do grup wysokiego ryzyka, jak mężczyźni z rodzin, w których pojawiły się przypadki raka prostaty, powinni corocznie poddawać się testom na obecność specyficznych dla prostaty antygenów (PSA) oraz palcowego testu odbytnicy.
Utrzymywanie zdrowia prostaty dzięki odpowiedniej diecie
Naukowcy nieustannie badają związki między substancjami odżywczymi a różnymi chorobami m.in. rakiem. Niektóre badania potwierdziły pozytywne działanie odpowiednich składników odżywczych na stan prostaty. Jednakże, przed tym jak zdecydujesz się na wprowadzenie jakichkolwiek zmian do swojej diety skonsultuj się z lekarzem.
Likopen
Likopen jest przeciwutleniaczem, który znajduje się w pomidorach i innych owocach. Gotowanie pomidorów sprawia, że rozpadają się ich ścianki komórkowe, co pozwala
na przyswojenie likopenu znacznie łatwiej niż w przypadku spożywania surowych pomidorów. Opublikowano w Journal of the National Cancer Institute (6 marca, 2002) badania przeprowadzone na wielką skalę, według których spożywanie dwóch lub więcej porcji sosu pomidorowego każdego tygodnia, zmniejsza ryzyko zachorowania
na raka prostaty.
Izoflawony
Jak podaje grudniowy numer The Journal of Urology(2002), izoflawony spowalniają wzrost komórek rakowych prostaty w laboratorium. Natomiast według raportu w czerwcowym numerze magazynu Urology niskotłuszczowa dieta wzbogacona o siemię lniane może pomóc w hamowaniu rozwoju raka prostaty poprzez jej wpływ na poziom hormonów. Jednak trzeba przeprowadzić znacznie więcej testów, aby stwierdzić, czy którykolwiek z tych produktów w rzeczywistości pomaga zredukować ryzyko wystąpienia raka prostaty.
Tłuszcze nasycone
W Journal of Urology (grudzień 2001) opublikowany został raport, według którego, dieta bogata w tłuszcze nasycone znajdujące się w mięsie i produktach mlecznych ma związek z wyższymi wskaźnikami występowania raka prostaty, oraz
z wystąpieniem jego bardziej złośliwej formy. Naukowcy podejrzewają, że związek pomiędzy rakiem prostaty a tłuszczami nasyconymi może wyjaśnić, dlaczego choroba ta jest znacznie bardziej popularna w Stanach Zjednoczonych niż w Chinach czy Japonii, gdzie tradycyjna dieta jest uboga w tego typu tłuszcze. Badania laboratoryjne na zwierzętach dowiodły, że redukcja tłuszczów w diecie spowalnia tempo rozwoju raka prostaty.


Dieta na prostatę
Rozpoczęty przez
pikuś1
, 14 05 2016 13:25
Brak odpowiedzi do tego tematu