Miłorząb japoński jest podobno najstarszym drzewem na ziemi. Jest długowieczny, może żyć nawet 1000 lat. Już w starożytnych Chinach stosowano jego liście i nasiona do leczenia astmy, chorób oskrzeli i płuc, a także dla polepszenia krążenia obwodowego oraz zaopatrzenia mózgu w krew.
U mężczyzn przyjmujących preparaty z liści miłorzębu w celu poprawy pamięci, zaobserwowano korzystny wpływ na erekcję. W leczeniu impotencji wykorzystywany jest ekstrakt z liści tego drzewa. Wywiera on korzystny wpływ na krążenie krwi i ośrodkowy układ nerwowy. Poprzez zwiększenie dopływu tlenu do krwi, poprawia jej przepływ, w szczególności w obrębie penisa. Po wypiciu herbatki, naczynia krwionośne rozszerzają się, krew zaczyna je wypełniać i dochodzi do erekcji.
Ostatnie badania sugerują, że Ginkgo biloba może być przydatny w leczeniu zaburzeń seksualnych, włącznie z impotencją, powstałą w wyniku stosowania leków antydepresyjnych. Działanie tych leków polega częściowo na zwiększeniu poziomu serotoniny w OUN, a konsekwencją jest zahamowanie erekcji. Ostatnie badania wykazały, że Ginkgo może przypuszczalnie łagodzić negatywny wpływ inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny na życie seksualne, poprzez zwiększenie dostępności NO, odpowiadającego za prawidłową odpowiedź seksualną. Co ciekawsze, po podawaniu kobietom, uskarżającym się na zmniejszony popęd seksualny, mieszanki ziołowej zawierającej korę z muira-puama oraz liście miłorzębu, 65% z nich, po miesiącu stosowania, stwierdziło zwiększenie częstości stosunków płciowych, częstsze orgazmy, a także ogólną poprawę jakości życia seksualnego W zaburzeniach seksualnych mogą być stosowane ogólnie dostępne preparaty roślinne, zawierające wyciągi z liści miłorzębu.
Napar z miłorzębu japońskiego „Ginkgo biloba”
Do szklanki zagotowanej wody wsyp łyżkę liści z miłorzębu japońskiego. Zaparz pod przykryciem około 10 minut. Picie 3 szklanek dziennie poprawia krążenie krwi i likwiduje uczucie ciężkości nóg.
Zanim miłorząb zacznie działać, mija zazwyczaj od 3 do 6 tygodni, a czasami nawet 3 miesiące. Miłorząb jest uważany za nieszkodliwy dla zdrowia i w zalecanych dawkach można go stosować nawet bardzo długo. Przyjmuje się go podczas jedzenia lub między posiłkami. Nie odnotowano żadnych objawów ubocznych u kobiet ciężarnych i karmiących piersią.