Skocz do zawartości

Jak wygląda chirurgiczne leczenie skrzywionego prącia

napletek skrzywienie penisa krzywy penis skrzywiony penis

Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 potency1

potency1

    Dyskutant

  • Validating
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Gender:Male

Napisano 21 11 2009 - 14:27

Opis jak wygląda chirurgiczne leczenie wrodzonego skrzywienia penisa u młodych mężczyzn.
Na podstawie artykułu prof. nadzw. dr hab. med. Wojciech Perdzyński (Instytut Andropauzy w Warszawie)
Pod kierownictwem: prof. nadzw. dr hab. med. Andrzej Gomuła


Wrodzone skrzywienie penisa może towarzyszyć innym chorobom penisa jak spodziectwu lub wierzchniactwu. Znane są jednak przypadki samodzielnego występowania skrzywienia prącia.

Przyczyną skrzywienia prącia
jest dysproporcja ciał jamistych prącia, które są nieprawidłowo ukształtowane.
Wady uwidocznione na penisie są zazwyczaj przyczyną nieprawidłowej pracy androgenów. Może to być przyczyna miejscowego braku lub zmniejszonego stężenia androgenów, 5-alfa reduktazy i/lub receptorów androgenowych w rozwijających się narządach płciowych.

Występowanie zmniejszonej wrażliwości na androgeny niektórych tylko części prącia może być przyczyną zaburzeń rozwoju tylko tych części.

Nieproporcjonalne wzrastanie ciał jamistych penisa stosunku do siebie może być powodem powstania bocznego zagięcia członka. Niesymetryczne wzrastanie cewki moczowej w stosunku do ciał jamistych lub górnej i dolnej powierzchni ciał jamistych w stosunku do siebie może być powodem również powstania brzusznego lub grzbietowego zagięcia członka.

W przypadku dzieci miejscowe zastosowanie androgenów na wolniej rosnące części penisa może przyczynić się do ich wzrostu. Doktor Catuogno używał żel z androgenami w leczeniu zachowawczym wrodzonego zagięcia prącia. Żel wcierano w skróconą, wklęsłą powierzchnię penisa. Wyniki leczenia były zawsze skuteczne, u dzieci obserwowano przywrócenie naturalnego wzrostu tkanki penisa.

Niestety u żadnego dorosłego pacjenta taka terapia nie dawała korzystnych rezultatów ze względu na brak receptorów androgenowych w osłonce białawej ciał jamistych członka. Jest to przyczyna dla której stosuje się chirurgiczne leczenie skrzywień penisa mężczyzny.

Do kliniki najczęściej zgłaszają się osoby po okresie dojrzewania płciowego ponieważ ta wada ta staje się dużo lepiej widoczna po powiększeniu się penisa i przy występowaniu erekcji. Jasne jest, że z wiekiem rośnie świadomość nieprawidłowego wyglądu penisa.

Materiał badawczy

od roku 1998 do 2003 autorzy operowali ponad 50 mężczyzn z wrodzonym zagięciem penisa, w tym 46 ze skrzywieniem izolowanym. Pacjenci mieli od 16 do 43 lat (średnio 22 lata). Brzuszne zagięcie penisa (ku dołowi) występowało tylko u 26 pacjentów. Kąt zagięcia penisa wynosił od 40 do 90° (zazwyczaj 52°). U 2 pacjentów wykonano dwie operacje w tym samym czasie (spodziectwo rowkowe, a u trzeciego - z brzusznym pochyleniem żołędzi o 90° - operowano także zwężenie cewki prąciowej (plastyka zwężenia przy pomocy unaczynionego płata skóry). 2 pacjentów operowano z powodu nawrotu skrzywienia brzusznego (po operacjach w innych klinikach).

Dołączona grafika

Erekcja wywołana środkami medycznymi, tak wygląda zagięcie brzuszne (ku dołowi) penisa (ok. 90 stopni).

Dołączona grafika

Wzwód penisa w trakcie operacji. Widać zagięcie brzuszne żołędzi o 90 stopni, rzadka choroba zwana też pochyleniem żołędzi.

Boczne zagięcie prącia (w lewo) występowało u tylko 15 mężczyzn (u 14 w lewo, u 1 w prawo). Kąt zagięcia wynosił od 25 do 35° (średnio 30°). U 2 z pacjentów skrzywieniu w lewo było także widoczne skręcenie w osi o 90° . Także brzuszne i boczne (w lewo u 5, w prawo u 1) zagięcie penisa występowało u 6 osób. Kąt zagięcia w dół był od 30 do 800 (średnio 44°). Kąt zagięcia bocznego od 20 do 45° (średnio o 34°).

Grzbietowe zagięcie penisa występowało u 3 mężczyzn. Kąt zagięcia penisa wynosił 45, 45 i 30°, w tym u 2 z nich występowało również zagięcie boczne (u jednego w prawo (o 300), u jednego w lewo (60°). Jeden z pacjentów był wcześniej operowany z powodu
wierzchniactwa a skrzywienie utrzymywało się pomimo usunięcia bliznowatych tkanek (tzw. struny).

Dołączona grafika

Zagięcie grzbietowe (ku górze o 45° ) penisa we wzwodzie, który wystąpił samoistnie po operacji żylaków powrózka nasiennego lewego(czasem występują powikłania).

Jakie są wskazania do operacji chirurgicznego leczenia skrzywienia penisa?

1. Przede wszystkim trudności lub brak możliwości stosunku.
2. Ból i dyskomfort w trakcie stosunku płciowego.
3. Psychiczny dyskomfort uniemożliwiający zbliżenie z kobietą.

Efektem leczenia chirurgicznego było uzyskanie zadowalającego efektu anatomicznego (wyprostowanie penisa w wzwodzie) i czynnościowego.

Metoda leczenia skrzywienia penisa

Operacja polega na wykonaniu podłużnych cięć skóry nad wypukłą powierzchnią skrzywionego penisa. Można to zrobić usuwając całą skórę prącia (tzw.oskalpowania), do wad tej metody należy długotrwały stan obrzęku po operacji i prowadzi do trwałej utraty napletka. Na szczęście są inne metody pokazane na kolejnych ilustracjach - skutecznie wykonane przez polskich lekarzy.

Dołączona grafika

Można obejrzeć odseparowany i uniesiony pęczek naczyniowo-nerwowy na grzbietowej powierzchni prącia.

Dołączona grafika

Po czym wykonuje się etapowe wycinanie eliptycznego fragmentu osłonki białawej i zszywa się jej brzegi przy pomocy szwów wgłębiających.

Dołączona grafika

Taki wycięty eliptyczny fragment osłonki białawej (na gaziku). Stan po zeszyciu osłonki. Pęczek naczyniowo-nerwowy jest odsunięty na bok.

Dołączona grafika

Przy grzbietowym zagięciu penisa, po oddzieleniu cewki moczowej wycinany jest fragment osłonki białawej na brzusznej powierzchni członka.

PRZYKŁADY ŚRÓD-OPERACYJNE

Dołączona grafika

Pacjent 1. Wzwód przed operacją. Zagięcie boczne prącia (w lewo ok. 30 stopni).

Dołączona grafika

Pacjent 1. Stan po wycięciu eliptycznego fragmentu osłonki białawej na bocznej powierzchni prącia wg Nesbita. Nacięcie skóry ograniczone jest do powierzchni wypukłej skrzywienia (nad miejscem największego wygięcia).

Dołączona grafika

Pacjent 1. "Sztuczna erekcja", kontrola w czasie operacji. Penis jest prosty.

Dołączona grafika

Pacjent 2. "Sztuczna erekcja", przed rekonstrukcją penisa. Zagięcie brzuszne prącia (ok. 60 stopni). Nacięcie skóry ograniczone jest do powierzchni wypukłej skrzywienia (nad miejscem największego wygięcia).

Dołączona grafika

Pacjent 2. "Sztuczny wzwód", kontrola w czasie operacji. Penis jest prosty

Dołączona grafika

Pacjent 3. "Sztuczny wzwód" przed rekonstrukcją prącia. Zagięcie brzuszne członka (ok. 60 stopni).

Dołączona grafika

Pacjent 3. "Sztuczny wzwód", kontrola w czasie operacji. Penis jest prosty.

Dołączona grafika

Pacjent 4. "Sztuczny wzwód" przed rekonstrukcją penisa. Zagięcie brzuszne prącia (ok. 45 stopni).

Dołączona grafika

Pacjent 4. "Sztuczny wzwód", kontrola w czasie operacji. Penis jest prosty
Dołączona grafika

Pacjent 5. Wzwód przed operacją (zdjęcie wykonane przez pacjenta). Skrzywienie członka w lewo o ok. 45 stopni.

Dołączona grafika

Pacjent 5. "Sztuczny wzwód" w trakcie operacji. Penis jest prosty. Cięcie na bocznej powierzchni członka jest niewielkie. Napletek jest zachowany.

Dołączona grafika

Pacjent 6. "Sztuczna erekcja" przed rekonstrukcją prącia. Skrzywienie członka w lewo (ok. 30 stopni).

Dołączona grafika

Pacjent 6. "Sztuczna erekcja", kontrola w czasie operacji. Członek jest prosty.

Dołączona grafika

Pacjent 7. Prącie we wzwodzie. Skrzywienie penisa ku dołowi (ok. 45 stopni). Zdjęcie po lewej to stan przed operacją, zdjęcie po prawej to stan po wykonaniu zabiegu (zdjęcia wykonane przez pacjenta). Przy pełnym wzwodzie widać wyraźnie, że operacja nie doprowadza do skrócenia penisa.

Dołączona grafika

Pacjent 8. "Sztuczna erekcja" przed operacją. Skrzywienie prącia ku górze i w lewo (po ok. 60 stopni) ze skręceniem w osi o ok. 90 stopni.

Dołączona grafika

Pacjent 8. "Sztuczny wzwód", kontrola w trakcie operacji. Penis jest prosty.

Dołączona grafika

Pacjent 9. "Sztuczny wzwód" przed rekonstrukcją prącia. Skrzywienie penisa ku dołowi o 90 stopni.

Dołączona grafika

Pacjent 9. "Sztuczny wzwód" w trakcie operacji. Penis jest prosty.

Dołączona grafika

Pacjent 10. "Sztuczny wzwód" przed rekonstrukcją prącia. Zagięcie prącia ku dołowi (ok. 90 stopni)

Dołączona grafika

Pacjent 10. "Sztuczny wzwód" kolejna kontrola w czasie operacji. Członek jest prosty.

Dołączona grafika

Pacjent 10. Wygląd członka po operacji. Widoczna zszyta rana na grzbietowej powierzchni prącia.

Dołączona grafika

Pacjent 11. Skrzywienie brzuszne penisa (ku dołowi) o 90 stopni, stan przed operacją (zdjęcie wykonane przez pacjenta).

Dołączona grafika

Pacjent 11. Stan w 3 miesiące po operacji (zdjęcie wykonane przez pacjenta). We wzwodzie penis jest prosty i w wyniku operacji nie uległ skróceniu.


Pierwsze wyniki po operacji
Zaobserwowano u wszystkich leczonych pacjentów, że rany zagoiły się przez rychłozrost. Obrzęk penisa ustępował samoistnie w 4 do 5 dni od operacji, przy zalecanym układaniu penisa ku górze. Tylko u 1 pacjenta wystąpiły zaburzenia czucia na 1/3 powierzchni grzbietowej żołędzi, które samoistnie ustąpiły po 6 tygodniu.

Wyniki późne (ocena od pół roku do 6 lat od operacji)
w czasie badań kontrolnych wszyscy pacjenci dobrze ocenili kształt swojego penisa we wzwodzie,
świadomość pacjentów, że ich członek jest prosty spowodowały znaczną poprawę samopoczucia oraz lepsze kontakty psychiczne i seksualne z partnerką, na szczęście u żadnego pacjenta nie wystąpiły pooperacyjne zaburzenia wzwodu penisa, czy też trwałe zaburzenia czucia na żołędzi ani zaburzenia w oddawaniu moczu.

Wnioski

1. Operacja według Nesbita jest bezpiecznym sposobem leczenia wrodzonego zagięcia penisa u młodych mężczyzn, ale do jej przeprowadzenia konieczne są umiejętności i doświadczenie w zakresie chirurgii narządów moczowo-płciowych.

2. Zarówno wczesne jak i późne wyniki leczenia tą metodą są dobre. Prosty kształt penisa (po wchłonięciu się szwów) jest utrzymywany przez mocny zrost brzegów zeszytej osłonki białawej.

3. Lekarze uzyskali cel jakim jest przywrócenie właściwego i akceptowanego przez pacjentów wyglądu penisa w erekcji

4. U wszystkich pacjentów z izolowanym skrzywieniem prącia zastosowano oszczędzające cięcie skórne przebiegające nad powierzchnią wypukłą skrzywienia co znacznie skróciło występowanie pooperacyjnego obrzęku penisa i pozwoliło na zachowanie napletka.

Kontakt w przypadku zainteresowania operacją:
Prof. nadzw. dr hab. med. Wojciech Perdzyński
tel. kom. 0-601-28-59-17 (najlepiej w godzinach 21.00 - 22.00.
Możliwy też kontakt e-mail: perdzynski@perdzynski.pl
Centrum Medyczne MALBAD
ul. Nowogrodzka 62A, 02-002 Warszawa
(proszę o wcześniejsze telefoniczne konsultacje)Czytaj też Collapse


Dodaj odpowiedź