Skocz do zawartości

Leczenie raka prostaty

impotencja jądra

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 pikuś1

pikuś1

    Dyskutant

  • VIP
  • PipPipPip
  • 73 postów

Napisano 15 05 2016 - 10:46

Wczesne wykrycie raka prostaty zwiększyło się dzięki wprowadzeniu testów krwi PSA. W rezultacie polepszyły się również prognozy dla pacjentów z rakiem prostaty. Przez ostatnich 20 lat wskaźniki przetrwania dla wszystkich stadiów choroby łącznie wzrosły z 67% do 97%. Według American Cancer Society pięcioletni wskaźnik przeżycia dla pacjentów, u których wykryto raka we wczesnych stadiach wynosi 100%.
Główne opcje leczenia raka prostaty:
- terapia hormonalna
- operacja
- naświetlanie
- chemioterapia
- obserwacja

Opcje te nie są wymienione w żadnej konkretnej kolejności. Opcja leczenia, którą wybierze twój lekarz będzie zależała od kilku czynników, takich jak np. twój wiek, stadium choroby, zalecenia lekarzy.


Hormonalne leczenia raka prostaty
Duże znaczenie w przypadku diagnozy raka prostaty ma testosteron. Celem terapii hormonalnej w takim wypadku jest zmniejszenie produkcji testosteronu i/lub zablokowanie jego efektów. Testosteron, męski hormon płciowy, produkowany jest w głównej mierze przez jądra. Może on stymulować wzrost raka prostaty zależnego od hormonów. Istnieją trzy główne typy terapii hormonalnej:
- leki zmniejszające produkcję testosteronu przez jądra (LH-RH)
- chirurgiczne usunięcie jąder (znane również jako oriechotomia lub kastracja)
- terapia antyandrogenami w celu zablokowania efektów testosteronu.

Czynnik współdziałający uwalniający hormon luteinizujący (LH-RH) - Analogi LH-RH (kastracja farmakologiczna)
Czynniki współdziałające LH-RH potrafią zmniejszyć ilość testosteronu produkowaną przez męskie jądra, tak samo skutecznie jak operacja chirurgiczna polegająca na usunięciu jąder. Efekt działania czynników nie jest jednak natychmiastowy i pojawia się dopiero 2-4 tygodni po rozpoczęciu kuracji. Lupron, jeden z czynników wspomagających, używany jest w terapii paliatywnej w przypadku zaawansowanego raka prostaty.
Lekarze stosują tą terapię również w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się komórek rakowych i złagodzenia niektórych dolegliwości towarzyszących zaawansowanemu stadium raka prostaty.

Kastracja chirurgiczna, usunięcie jąder (orchiektomia obustronna).
Procedura operacyjna polegająca na całkowitym usunięciu jąder. Zazwyczaj wykonywana jest ona ambulatoryjnie w znieczuleniu miejscowym, jest to zabieg prosty technicznie. Zabieg ten sprawia, że redukcja testosteronu jest natychmiastowa
i stała. Bardzo rzadko pojawiają się komplikacje pooperacyjne. Efektami ubocznymi są: napływy gorąca, impotencja, utrata zainteresowania seksem. Chociaż procedura ta nie jest leczeniem, pozwala ona na opóźnienie postępu choroby.

Terapia antyandrogenami
Inną alternatywą w przypadku zaawansowanego raka prostaty jest podawania leków blokujących hormony, tak zwanych antyandrogenów. Ich działanie polega na blokowaniu zdolności ciała do wytwarzania androgenów, takich jak np. testosteron. Nie jest to jednak lekarstwo na raka.
Alternatywa dla terapii hormonalnej dla niektórych mężczyzn cierpiących na raka prostaty terapia hormonalna może nie być dobrym rozwiązaniem. Inne opcje to: operacja, naświetlanie, chemioterapia i obserwacja.



Czytaj też Collapse