Skocz do zawartości

Prostata informacje

budowa penisa budowa członka sperma nasienie

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 pikuś1

pikuś1

    Dyskutant

  • VIP
  • PipPipPip
  • 73 postów

Napisano 15 05 2016 - 11:00

Czym jest prostata?
Prostata to gruczoł wchodzący w skład męskiego układu rozrodczego. Produkuje ona część płynu wchodzącego w skład spermy, który umożliwia jej przemieszczanie się podczas orgazmu.
Normalnie prostata jest dość mała – jest prawie takiej samej wielkości i kształtu jak kasztan. Położona jest w przedniej części odbytnicy, poniżej pęcherza moczowego, otacza ona przewód moczowy transportujący mocz z pęcherza do ujścia cewki moczowej. Prostata zbudowana jest z w 30% z tkanki mięśniowej, reszta to tkanka gruczołowa.
Czym jest rak prostaty?
Rak prostaty jest guzem złośliwym, który umiejscawia się w gruczole krokowym. Rak w swojej wczesnej fazie nie daje żadnych objawów.
W miarę powiększania się guza, może on przerzucać się na sąsiadujące obszary. Mężczyźni często doświadczają zmian w oddawaniu moczu: większej częstotliwości, wahań czy też sączenia się moczu. Rak prostaty może rozprzestrzeniać się na sąsiadujące węzły chłonne, kości czy inne organy. Rozprzestrzenianie to nosi nazwę przerzutów. Na przykład rezultatem przerzutu raka na kręgosłup jest ból pleców.
Jak często występuje?
Szacunkowe dane na występowanie raka prostaty w 2003 r. w Ameryce, to 220 900 nowych przypadków. Jest to druga pod względem częstotliwości występowania przyczyna zgonów wśród mężczyzn.
Ponad 70% przypadków raka prostaty odnotowuje się u mężczyzn powyżej 65 roku życia. Informacje dotyczące krewnych pierwszego rzędu (ojciec brat) pokazały, że ryzyko wystąpienia raka prostaty u mężczyzn, w rodzinie których zanotowano przypadki raka prostaty, wzrasta 2 -11krotnie. Wskaźnik umieralności na raka prostaty jest dwukrotnie wyższy u Afro-Amerykanów niż u mężczyzn rasy białej. Z powodu tego zwiększonego ryzyka zaleca się im częstsze poddawanie badaniom. Według American Cancer Society mężczyźni około 50. roku życia należący do grup wysokiego ryzyka, jak np. Afro-amerykanie czy też mężczyźni z rodzin, w których pojawiły się przypadki raka prostaty, powinni corocznie poddawać się testom na obecność specyficznych dla prostaty antygenów (PSA) oraz palcowego testu odbytnicy.
Jakie są przyczyny występowania raka prostaty?
Naukowcy do tej pory nie są w stanie podać pewnej przyczyny występowania raka prostaty. Wyliczają oni jednak pewne czynniki ryzyka. Są to środowisko, genetyka i historia choroby w rodzinie.
Jakie są objawy choroby?
We wczesnych fazach rak prostaty nie daje żadnych objawów. W miarę postępowania choroby można zauważyć:
- Częste oddawanie moczu (szczególnie w nocy)
- Słaby strumień moczu
- Niezdolność oddawania moczu
- Ból lub pieczenie podczas oddawania moczu
- Krew w moczu
- Ból w dolnych partiach pleców, miednicy lub górnej części ud.
Jak wykrywa się raka prostaty?
Określenie czy masz raka prostaty polega na przejściu szeregu testów i badań. Przed rozpoczęciem badań lekarz może zapytać o wystąpienie choroby w twojej rodzinie i symptomy jakie zauważyłeś, w szczególności problemy z oddawaniem moczu.
Następnie lekarz przechodzi do palcowego badania odbytu. Ponieważ prostata leży przed odbytnicą, lekarz może ją łatwo zlokalizować i wyczuć poprzez włożenie palca w rękawicy do odbytu, co pozwala lekarzowi na określenie czy prostata jest powiększona, ma guzy lub inne anormalne struktury. Dodatkowo wykonany test PSA zwiększa prawdopodobieństwo wykrycia raka prostaty. PSA są to substancje produkowane przez komórki prostaty. Test PSA mierzy poziom PSA w krwi, który jest podawany w nanogramach na mililitr ng/m.
Bardzo małe ilości PSA wydostają się ze zdrowej prostaty do krwi, ale w pewnych stanach prostata może wydzielać większe ilości PSA. Rezultaty obu testów mogą sugerować potrzebę wykonania biopsji. Tylko biopsja może ostatecznie potwierdzić wystąpienie raka prostaty. Przeczytaj więcej o tym, jak diagnozuje się raka prostaty.
Jakie są stadia choroby?
Stadia są określaniem rozmiaru i umiejscowienia raka prostaty (tzn. jak daleko posunięte są przerzuty). Określenie stadium jest niezbędne dla pacjenta i lekarza, który na tej podstawie może określić strategię przyszłego leczenia. Stadium A to wczesny rak. Guz umiejscowiony jest w gruczole prostaty i nie jest on wyczuwalny podczas badania przez odbyt. Stadium B, guz znajduje się w obrębie prostaty I jest wyczuwalny podczas badania przez odbyt. Stadium C, rak prostaty jest bardziej zaawansowany. Stadium C oznacza, że guz rozprzestrzenił się poza obręb prostaty, na sąsiednie tkanki, ale nie na organy. To stadium jest zazwyczaj wykrywane przez badanie przez odbyt. Stadium D, rak rozprzestrzenił się do sąsiednich organów, a także nieco dalej, do kości i węzłów chłonnych.
Jakie są możliwości leczenia?
Główne sposoby leczenia choroby to terapia hormonalna, środkami takimi jak Lupron, operacja, radioterapia, chemioterapia i obserwacja. Opcja leczenia, którą wybierze twój lekarz będzie zależała od kilku czynników, takich jak np. twój wiek, stadium choroby, zaleceń lekarzy.
Kto zajmuje się leczeniem raka prostaty?
W przypadku wykrycia problemów związanych z prostatą, twój lekarz może skierować cię do urologa – specjalisty w dziedzinie zaburzeń męskiego układu moczowo-płciowego. W niektórych przypadkach pacjent może zostać skierowany do onkologa – specjalisty z zakresu raka, w celu dodatkowej konsultacji.



Czytaj też Collapse