Skocz do zawartości

Radioterapia i chemioterapia w leczeniu raka prostaty

impotencja

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 pikuś1

pikuś1

    Dyskutant

  • VIP
  • PipPipPip
  • 73 postów

Napisano 15 05 2016 - 10:50

W radioterapii wykorzystywane jest wysokoenergetyczne promieniowanie, emitowane przez maszynę (promieniowanie zewnętrzne) lub radioaktywne ziarna (promieniowanie wewnętrzne) wszczepiane do prostaty w celu zwalczenia raka.
Podczas zewnętrznego promieniowania, obszar wokół prostaty, podobnie jak i obszar wokół miednicy otrzymują zróżnicowaną dawkę promieniowania, pomimo, że obszarem docelowym jest jedynie prostata. Efektami ubocznymi mogą być biegunka, częste i bolesne oddawanie moczu, podrażnienie odbytu i krwawienie, oraz impotencja.
Wewnętrzna radioterapia używa malutkich ziaren radioaktywnych lub implantów, które umieszczane są bezpośrednio obok prostaty, w celu zabicia komórek rakowych. Procedura ta nosi nazwę wszczepienia śródmiąższowego radu lub brachyterapii.
W porównaniu z promieniowaniem zewnętrznym, brachyterapia jest korzystniejsza:
- ziarna radu mogą być umieszczone bezpośrednio w guzie,
- może zostać użyta większa dawka przy jednoczesnej mniejszej szkodliwości dla sąsiadujących tkanek,
- wszczepienie radu zajmuje mniej czasu niż cała terapia promieniowaniem z zewnątrz

Efekty uboczne to: niewygodne uczucie po wszczepieniu implantuj, nieutrzymywanie moczu i impotencja.

Chemioterapia w leczeniu raka prostaty

Chemioterapia polega na stosowaniu leków w celu zniszczenia komórek rakowych. Leki te reagują na komórki, które ulegają szybkim zmianom lub dzielą się, jak np. komórki szpiku kości, śluzówka żołądkowo-jelitowa, czy torebki włosowe.
Efekty uboczne różnią się w zależności od leków. Najczęstsze to uczucie zmęczenia, nudności i wymioty, ból w jamie ustnej, utrata włosów, oraz niski poziom białych krwinek. W celu zminimalizowania efektów ubocznych podawane leki są uważnie obserwowane przez lekarza pod względem ilości i częstotliwości podawania.

Obserwacja
Inną opcją w przypadku raka prostaty jest obserwacja, zwana też nadzorem kontrolującym. Pacjenci ci nie są poddawani żadnemu leczeniu, jeżeli nie wystąpią żadne objawy choroby. Prosi się ich o dokładne przestrzeganie planu wizyt kontrolnych i zwracanie uwagi na pojawiające się symptomy.



Czytaj też Collapse