Skocz do zawartości

Rak prostaty


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 pikuś1

pikuś1

    Dyskutant

  • VIP
  • PipPipPip
  • 73 postów

Napisano 14 05 2016 - 13:29

Rak prostaty to grupa komórek rakowych (guz złośliwy), które zazwyczaj pojawiają się najpierw w zewnętrznej części prostaty. Jest to najczęstsza forma raka (również włączając raka skóry), jaka dotyka mężczyzn. W Ameryce w roku 2003 szacunkowe dane na występowanie raka prostaty to 220 900 nowych przypadków.
Rak prostaty w swojej wczesnej fazie nie daje żadnych objawów. Jednak w miarę powiększania się guza, może on przerzucać się na sąsiadujące obszary. Mężczyźni często doświadczają zmian w oddawaniu moczu: większej częstotliwości, wahań czy też sączenia się moczu.
Rak prostaty może rozprzestrzeniać się na sąsiadujące węzły chłonne, kości czy inne organy. Rozprzestrzenianie to nosi nazwę przerzutów. Na przykład rezultatem przerzutu raka na kręgosłup jest ból pleców.
Jak ważne jest wykrycie raka?

Ogólne prognozy dla pacjentów z rakiem prostaty polepszyły się znacznie w porównaniu do lat ubiegłych. Przez ostatnich 20 lat wskaźniki przetrwania dla wszystkich stadiów choroby łącznie wzrosły z 67% do 97%. Oznacza to, że coraz więcej mężczyzn żyje dłużej po tym jak zostanie im postawiona diagnoza. Duże znaczenie dla wzrostu tych wskaźników ma rosnąca świadomość konieczności szybkiego wykrycia choroby.

Co powoduje raka prostaty?

Naukowcy do tej pory nie są w stanie podać pewnej przyczyny występowania raka prostaty. Wyliczają oni jednak pewne czynniki ryzyka. Są to środowisko, genetyka i historia choroby w rodzinie. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Ponad 70% przypadków raka prostaty odnotowuje się u mężczyzn powyżej 65 roku życia. Informacje dotyczące krewnych pierwszego rzędu (ojciec brat) pokazały, że ryzyko wystąpienia raka prostaty u mężczyzn, w rodzinie, których zanotowano przypadki raka prostaty, wzrasta 2 - 11 krotnie. Wskaźnik umieralności na raka prostaty jest dwukrotnie wyższy u Afro-Amerykanów niż u mężczyzn rasy białej. Z powodu tego zwiększonego ryzyka zaleca się im częstsze poddawanie badaniom. Według American Cancer Society mężczyźni około 50. roku życia należący do grup wysokiego ryzyka, jak np. Afro-amerykanie czy też mężczyźni z rodzin, w których pojawiły się przypadki raka prostaty, powinni corocznie poddawać się testom na obecność specyficznych dla prostaty antygenów (PSA) oraz palcowego testu odbytnicy.



Czytaj też Collapse